Cole Swindell to Perform at Arts, Beats & Eats 2016: Full Music Lineup


By: Jon Corrigan

The official music lineup for Ford Arts, Beats & Eats 2016 has been announced!

The free event, now in its 19th year, will run from Friday, Sept. 2, through Sunday, Sept.5, and feature over 200 local and national music acts – all in Downtown Royal Oak!

Cole Swindell headlines artists from the country genre, in addition to Matt Austin, BlackJack Billy, Annabelle Road and many more!

Other major national acts include Joan Jett & The Blackhearts, Gavin DeGraw, Our Lady Peace and Laith Al-Saadi.

Check out the full music & stage schedule below.

Michigan Lottery National Stage:

Friday, September 2
• 4:30pm Carolyn Striho
• 6:00 p.m. Stewart Franke (R&B/Folk/Garage Rock)
• 8:00p.m. Joan Jett & The Blackhearts (Rock)
• 10:00 p.m. Buckcherry (Rock)

Saturday, September 3
• 9:00 a.m. Zumbathon
• 4:15p.m. Lilac Lungs
• 6:00 p.m. Your Generation in Concert (Tribute)
• 8:30 p.m. Jr Jr (Indie Pop)
• 10:00 p.m. Our Lady Peace (Rock)

Sunday, September 4
• 5:15p.m. Flint Eastwood (Pop)
• 6:45 p.m. Gavin DeGraw (Pop/Rock)
• 8:45 p.m. Three Dog Night (Rock)
• 10:45 p.m. Laith Al Saadi (Blues/Rock/Soul)

Monday, September 5
• 2:45 p.m. Matt Austin (Country)
• 4:30 p.m. BlackJack Billy (Country Rock)
• 6:00 p.m. Cole Swindell (Country)
• 8:00 p.m. Ohio Players (Funk/R&B)

Soaring Eagle Casino & Resort Rock Stage:

Friday, September 2
• 12:00 p.m. Audrey Ray
• 1:30 p.m. Sarah Bella
• 3:00 p.m. Boarder Patrol
• 4:45 p.m. The Native Howl (Rock, Thrash Grass)
• 6:30 p.m. Cold Tone Harvest (Country)
• 8:00 p.m. Last Call (Country)
• 9:30 p.m. Annabelle Road (Country)

Saturday, September 3
• 11:15 a.m. Camila Ballario
• 12:30 p.m. Cindi Lou & The Red Hot Royal
• 2:00 p.m. The Whiskey Charmers
• 3:30 p.m. The Steve Taylor Three (Americana)
• 5:00 p.m. Austin Scott
• 6:30 p.m. Jennifer Westwood & The Handsome Devils (Rock/Americana)
• 8:00 p.m. JoCaine (Country/Southern Rock)
• 9:30 p.m. Joe Vee

Sunday, September 4
• 12:00 p.m. Kira Blue (Country, Blues, Folk Rock)
• 1:30 p.m. Rye Whiskey (Country)
• 3:00 p.m. Red Ryder Band (Country/Blues)
• 4:45 p.m. Kat Beal Band (Detroit Rock/Country)
• 6:30 p.m. Longneck Strangler (Detroit Americana)
• 8:00 p.m. Ashley Lynn & the Spurs
• 9:30 p.m. Buck Twenty (Country)

Monday, September 5
• 11:45 a.m. Sienna Morgan (Singer-Songwriter)
• 1:00 p.m. Kate Jablonski
• 2:30 p.m. Kari Holmes
• 4:00 p.m. Alan Turner & The Steel Horse Band (Country)
• 5:45 p.m. Keri Lynch
• 7:30 p.m. Orbitsuns

Ford Alternative Rock Stage

Friday, September 2
• 11:45 a.m. Ali McManus (Singer/Songwriter, Pop)
• 12:45 p.m. Budoir Noir (Dreamy, Cabaret Pop)
• 2:15 p.m. Carcosa
• 3:45 p.m. MIKAL (Indie, Rock, Pop)
• 5:15 p.m. Midnight Gold
• 6:45 p.m. Eva Under Fire (Rock/Alternative)
• 8:15 p.m. Broken Day Machine
• 9:45 p.m. Killer Flamingos

Saturday, September 3
• 11:30 a.m. Kimball
• 12:45 p.m. All Day Monday (Acoustic, Light Alternative, Ska, Folk)
• 3:45 p.m. Allison Albrecht
• 5:15 p.m. The Tom Toms
• 6:45 p.m. Half Light Music (Alternative)
• 8:15 p.m. Hope For The Hallows
• 10:00 p.m. Kaleido (Rock)

Sunday, September 4
• 11:30 a.m. Lia K. Catallo
• 12:45 p.m. Heroes of Charlotte
• 2:15 p.m. Trey Connor
• 3:45 p.m. The Timbre of Cedar
• 5:15 p.m. Building Birds (Alternative Rock, Alternative Pop, Indie Rock)
• 6:45 p.m. Harlow
• 9:45 p.m. Gasoline Gypsies

Monday, September 5
• 11:15 a.m. Kylee Phillips
• 12:45 p.m. MW Flying Circus
• 2:15 p.m. Graceful Closure
• 3:45 p.m. Nina & The Buffalo Riders (Vintage Psychedelic, Modern Folk)
• 5:30 p.m. Michael Bermudez (Pop/Rock)
• 6:45 p.m. Feral Ground
• 8:15 p.m. SkyRise (Top 40, EDM)

Bud Light Americana Stage

Friday, September 2
• 11:30 a.m. The Detroit School of Rock & Pop
• 1:30 p.m. The Secrets (Modern Vintage English Pop)
• 3:00 p.m. ELSIE BINX (Pop/Rock)
• 4:30 p.m. Off the Ledge (Funky Blues influenced Rock)
• 6:00 p.m. Tripp ‘N’ Dixie (Nomadic Rock ‘n’ Roll)
• 7:30 p.m. Twistin Tarantulas
• 9:30 p.m. Persuasion

Saturday, September 3
• 11:30 a.m. Jay & Bob
• 1:00 p.m. 3rd Degree Burns (Classic Rock)
• 2:30 p.m. Free Beer
• 4:00 p.m. Blind Season
• 5:45 p.m. The Corktown Popes
• 7:30 p.m. Gia Warner (Acoustic Solo)
• 9:30 p.m. Howling Diablos (Straight Up Party)

Sunday, September 4
• 11:30 a.m. Claudia Paddy (Americana)
• 1:00 p.m. Go Tiger Go (Indie/Alternative Rock)
• 2:30 p.m. Blood & Wine (Heavy Alternative Rock)
• 4:00 p.m. Greta VanFleet (Rock ‘n’ Roll)
• 5:45 p.m. The Ruiners (Garage, Biker, Bubble Gum, Dark Rockabilly)
• 7:30 p.m. Eliza Neals & The Narcotics (Blues/Rock/Soul)
• 9:30 p.m. Stone Clover (Rock ‘n’ Roll)

Monday, September 5
• 11:30 a.m. Jim Shaneberger
• 1:00 p.m. Crashing Cairo (Adult Contemporary)
• 2:30 p.m. CHIT (Rock ‘n’ Roll)
• 4:00 p.m. Dave Hamilton Band
• 5:45 p.m. Jill Jack
• 7:30 p.m. The Reefermen

St. John Providence R&B/Jazz Stage

Friday, September 2
• 11:15 p.m. Nathan Thomson
• 12:45 p.m. Taylor Taylor
• 2:15 p.m. Jibs Brown
• 3:45 p.m. Kristian DeLayne
• 5:15 p.m. Universal Expression
• 6:45 p.m. David Gerald
• 8:15 p.m. Inohs Sivad Evolution
• 9:45 p.m. Larry Lee & Back in The Day Band

Saturday, September 3
• 11:15 a.m. Amanda Morgan
• 12:45 p.m. Al Bettis
• 2:15 p.m. Ben Sharkey
• 3:45 p.m. Bugs Beddow & The Good Stuff
• 5:15 p.m. Priscilla Price & Friends
• 6:45 p.m. Dee Brown
• 8:15 p.m. Rev. Marc Falconberry
• 9:45 p.m. Thornetta Davis

Sunday, September 4
• 11:15 p.m. Paul Miles
• 12:45 p.m. Gwenyth Hayes
• 2:15 p.m. Trey Simon
• 3:45 p.m. Isis Damil Trio
• 5:15 p.m. Nicole New
• 6:45 p.m. Bobby Murray Band
• 8:15 p.m. J. Canady and The Soul Nyce Band
• 9:45 p.m. Hotsauce

Monday, September 5
• 11:15 a.m. Emilio Bassa
• 12:45 p.m. Sam Van Wagoner
• 2:15 p.m. Heather Black Project
• 3:45 p.m. Sheila Landis featuring Rick Matle
• 5:15 p.m. Yvette Meadows
• 6:45 p.m. The Zamar Jazz Band
• 8:15 p.m. Keith Ferguson & Notorious

Vibe Credit Union International Stage

Friday, September 2
• 11:30 a.m. Finvarra’s Wren
• 1:00 p.m. 1592
• 3:00 p.m. Brazil & Beyond
• 5:00 p.m. Reto Norteno Banda
• 7:00 p.m. Raion Taiko
• 9:00 p.m. Sean Blackman’s in Transit

Saturday, September 3
• 11:15 a.m. Dylan Frabutt
• 1:00 p.m. Desert Island (Chinese Folk/Rock)
• 3:00 p.m. Structured Sound
• 5:00 p.m. Shimei Empress (Alternative Hip-Hop, World Music)
• 7:00 p.m. Abul on Fire
• 9:00 p.m. The Polish Muslims (Polka Rock)

Sunday, September 4
• 11:30 a.m. Nadanta – Dances of India
• 1:30 p.m. Rowdy O’Reilly (Irish Pub Music)
• 3:30 p.m. Raices Mexicanas de Detroit
• 5:30 p.m. Creole Du Nord (Cajun/Zydeco)
• 7:00 p.m. CrossBow
• 9:00 p.m. Harper & The Midwest Kind (World Blues/Roots Music)

Monday, September 5
• 11:30 a.m. Obed Succari’ PanaMo
• 1:30 p.m. Lisa Montes Flamenco
• 3:30 p.m. Klezundheit! Klezmer Band
• 5:30 p.m. Monsieur Guillaume & His Zydeco Hep Cats (Americana World)
• 7:30 p.m. Roots Vibrations (Reggae, Soca, Caribbean)

Acoustic Stage

Friday, September 2
• 11:30 a.m. Alexa D. (Pop and Country)
• 12:45 p.m. Lori Flynn (Adult Contemporary Acoustic)
• 1:45 p.m. Rebel A’s (Acoustic)
• 3:30 p.m. Acoustic Ash (Folk/Acoustic)
• 5:00 p.m. Adam Plomaritas
• 6:30 p.m. Dan Tillery Band
• 8:00 p.m. Bobby McManus (Acoustic/Rock)

Saturday, September 3
• 11:15 a.m. Sophia Avocado (Mixed Genre)
• 12:45 p.m. Cayenne & Ginger (Acoustic Pop)
• 2:00 p.m. Mike Vial (Singer-Songwriter, Pop, Rock, Folk)
• 3:30 p.m. Candace Sosa
• 5:00 p.m. Donald Sinta Quartet
• 6:30 p.m. Thumpp
• 8:00 p.m. Acoustic Madness (Acoustic Rock)

Sunday, September 4
• 11:30 a.m. Mia Green (Acoustic Pop)
• 12:45 p.m. Cliff Gracey
• 2:00 p.m. Rachel Lee Williams (Singer-Songwriter)
• 3:00 p.m. STAGECRAFTERS cast of Young Frankenstein
• 3:45 p.m. Mark Reitenga with Bobbie East
• 5:00 p.m. Urban Stringz
• 6:30 p.m. A Man Named Hooper
• 8:30 p.m. Whistle Stop Revue

Monday, September 5
• 11:15 a.m. Emily Rose
• 12:30 p.m. M.J. “RockSteady” Stedman
• 1:30 p.m. Barelyon
• 3:00 p.m. Tom Butwin
• 4:30 p.m. Dragon Wagon (Bluegrass Folk Rock)

Oakland County Kids Stage

Friday, September 4
• 2:00 p.m. The Detroit School of Rock and Pop Music
• 4:30 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
• 5:15 p.m. Detroit Science Center
• 6:00 p.m. Pure Imagination Magic
• 6:40 p.m. Detroit Science Center
• 7:25 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff

Saturday, September 5
• 12:00 p.m. Punch & Judy Puppet Show
• 12:40 p.m. Chautauqua Express Concert
• 1:20 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
• 2:00 p.m. Punch & Judy Puppet Show
• 2:40 p.m. Detroit Science Center
• 3:25 p.m. Chautauqua Express Concert
• 4:05 p.m. Pure Imagination Magic
• 4:45 p.m. Detroit Science Center
• 5:30 p.m. Chautauqua Express Concert
• 6:10 p.m. Punch & Judy Puppet Show
• 6:50 p.m. Chautauqua Express Concert
• 7:30p.m. Cool Tricks & Funny Stuff

Sunday, September 6
• 12:00 p.m. Kevin Devine Music Show
• 12:40 p.m. Pure Imagination Magic
• 1:20 p.m. Randyl Lee Magic
• 2:00 p.m. Juggler Tim Salisbury
• 2:40 p.m. Randyl Lee Magic
• 3:20 p.m. Kevin Devine Music Show
• 4:00 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
• 4:40 p.m. Juggler Tim Salisbury
• 5:20 p.m.` Randyl Lee Magic
• 6:00 p.m. Juggler Tim Salisbury
• 6:40 p.m. Kevin Devine Music Show
• 7:20 p.m. Pure Imagination Magic

Monday, September 7
• 12:00 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
• 12:40 p.m. Kevin Devine Music Show
• 1:20 p.m. Rosco the Clown
• 2:00 p.m. 3 Little Pigs Puppet Show
• 2:40 p.m. Laugh it up with Rosco
• 3:20 p.m. Kevin Devine Music Show
• 4:00 p.m. Pure Imagination Magic
• 4:40 p.m. Laugh it up with Rosco
• 5:20 p.m. 3 Little Pigs Puppet Show
• 6:00 p.m. Rosco the Clown
• 6:40 p.m. 3 Little Pigs Puppet Show
• 7:20 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff

More from Jon Corrigan
Comments

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

More From 99.5 WYCD Detroit's Best Country

WYCD's 16th Annual St. Jude Radiothon!The two day event will taken place Dec. 8 & 9 at Art Van in Warren.
Luke Bryan Extends Kill the Lights Tour to 2017The tour launches February 16 in Huntington, West Virginia and runs through March 17 in Orange Beach, Alabama.

Listen Live